پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - برخورد قاطع با زمین‌خواران منابع طبیعی آبیک/ توسعه کشت گیاهان دارویی با مشارکت جوامع محلی در شهرستان -
آمار بازدید
بازدید روز : 27832
بازدید کل : 630934
آخرین بروزرسانی:
20 ارديبهشت 1400 ساعت 13:46
بازدید : 95 20 اسفند 1399 ساعت 9:33 شماره :83529

برخورد قاطع با زمین‌خواران منابع طبیعی آبیک/ توسعه کشت گیاهان دارویی با مشارکت جوامع محلی در شهرستان -

حمید ابوترابی در مراسم درختکاری در شهرک صنعتی کاسپین یک اظهار کرد: منابع طبیعی و ابخیزداری در عرصه منابع طبیعی با زمین‌خوارها مشکل دارد و با کشاورزان که ممکن است اطلاعی در این عرصه نداشته باشند و گاها به دلایل مختلف اعم از شرایط اقتصادی و خاص جامعه به منابع طبیعی دست‌اندازی کنند، مشکلی نداریم و همیشه سعی کردیم در چارچوب مسائل قانونی به آنها کمک کنیم.
وی افزود: با زمین‌خوارهایی که به نام حفاظت و حمایت از منابع طبیعی دست به زمین‌خواری و تا رو مار کردن انفال و بیت‌المال می‌کنند برخورد خواهیم کرد.
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آبیک ادامه داد: یگان حفاظت اداره منابع طبیعی و آبخیزدازی شهرستان آبیک 24 ساعته مشغول فعالیت  هستند و در طول شبانه‌روز درعرصه منابع طبیعی مشکلی وجود داشته باشد اگر به این اداره اطلاع داده شود، پاسخگو بوده و پیگیری خواهیم کرد.
ابوترابی با اشاره به اینکه به تدریج به سمت فصل گرما رفته و شاهد آتش‌سوزی خواهیم بود، توضیح داد: مسلما آتش‌سوزی در اراضی ملی امری اجتناب‌ناپذیر است و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری به تنهایی قادر به مهار حریق نخواهد بود بلکه لازم است مسئولان شهرستان آبیک در صورت وقوع آتش‌سوزی، مساعدت و همکاری لازم را با این اداره داشته باشند.
وی افزود: با توجه به وسعت اراضی ملی و کمبود نیروهای لازم، در صورت وقوع حریق همچنین لازم است سازمان‌های مردم‌نهاد، مسئولان محیط زیست، شورای شهر آبیک و روسای ادارات، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری را یاری رسانند.
این مسئول با اشاره به توسعه کشت گیاهان دارویی با مشارکت با جوامع محلی تصریح کرد: بخشی از این مهم انجام شده، بخشی در حال انجام است و در آینده نزدیک هم این مهم اجرایی می‌شود.

جلوگیری از وقوع سیلاب با احداث بندهای آبخیزداری
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آبیک با اشاره به اقدامات شایسته انجام شده در حوزه اجرای پروژه‌های آبخیزداری افزود: هر بند آبخیزداری بین 60 تا 85 درصد از وقوع سیلاب جلوگیری می‌کند که فواید بسیاری زیادی دارد و می‌توان به کمترین فایده بند یعنی جلوگیری از وقوع سیلاب،  پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی، تصفیه آب و رسوب گذاری اشاره کرد.
ابوترابی ادامه داد: در خصوص جنوب شهرستان آبیک یعنی وجود ریزگردها در دشت الله‌آباد هم برنامه‌هایی پیشنهاد کرده‌ایم که اگر به ثمر بنشیند مشکلات حل می‌شود.
وی اضافه کرد: مشاهده نتایج برنامه‌های منابع طبیعی در مدت کوتاه امکان‌پذیر نیست و بیس برنامه‌ها را پایه‌گذاری می‌کنیم و در چند سال آینده شاهد به ثمر رسیدن اثار برنامه‌ها خواهیم بود.

هر هکتار جنگل 100 اصله درخت دارد
این مسئول به سیاست سازمان جنگل‌ها یعنی حفاظت، احیا و توسعه و بهره‌برداری از عرصه منابع طبیعی و جنگل‌ها و پیگیری این موضوعات از سوی مدیران عرصه منابع طبیعی اشاره و اذعان کرد: به صورت میانگین و تقریبی هر هکتار جنگل تقریبا 100 اصله درخت دارد  و هر هکتار جنگل در سال بین 7.5 تا 8.5 تن دی اکسید کربن و در قبال آن 2.5 تن اکسیژن تولید می‌کند.
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آبیک افزود: هر هکتار جنگل اکسیژن مورد نیاز 10 نفر انسان را در طول سال تامین می‌کند که طبق تحقیقات انجام شده در یکی از دانشگاه‌های نیوکاسل قیمت 9 کیلوگرم اکسیژن، معادل 54 دلار برآورد شده است. حدود 400 میلیون تومان هزینه  تولید اکسیژن برای هر انسان در طول سال است که درختان و طبیعت رایگان این اکسیژن را در اختیار ما قرار می‌دهند.
ابوترابی ادامه داد: با توجه به شرایط خاص حاکم در عرصه منابع طبیعی و محیط زیست احیا، توسعه، حفاظت  ومراقبت از جنگل به طور جدی در دستور کار قرار دارد و یکی از اصلی‌ترین برنامه‌ها هم جلوگیری از ساخت و سازها دراراضی جنگلی است.

f
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :